Театър. Лаборатория. Ателие
ЛУКЧО
по текстове от Дж. Родари, В. Петров, Бр. Нушич и Р. Киплинг
Сценарий и режисура: Ваня Борисова
Сценография: Иван Станимиров Станев
Участват: Богдан Бухалов, Калин Зафиров, Красимир Мичев, Елена Дечева, Ламбрети Колев
Ако владееш се, когато всички,
треперят, а наричат теб страхлив;
Ако на своето сърце едничко
се довериш, но бъдеш предпазлив;
Ако изчакваш, без да се отчайваш;
наклеветен — не сееш клевети;
или намразен — злоба не спотайваш;
но… ни премъдър, ни пресвят си ти;
Ако мечтаеш, без да си мечтател;
ако си умен, без да си умник;
Ако посрещаш Краха — зъл предател —
еднакво със Триумфа — стар циник;
Ако заставиш мозък, нерви, длани-
и изхабени — да ти служат пак,
Светът е твой! Молбата ми е чута!
И главно, сине мой — ще бъдеш Мъж!
"Лукчо" е носител на награда за най-добър спектакъл и награда за най-добра актьорска трупа от Международен фестивал на театрите за деца "Вълшебната завеса", Търговище. Спектакълът участва и в конкурсната програма на Международен куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ Стара загора, където е отличен с награда за женска роля и с колективна награда за мъжка роля. Участва също и в Международен фестивал за уличен и куклен театър "Панаир на куклите" София.
Спектакълът е номиниран за награда „ИКАР“ на Съюза на артистите в България в категория „Постижение в кукленото изкуство“ за дебют на режисьора Ваня Борисова и актьорския екип.
Спектакълът е подходящ за деца над 7 години.
Отзиви на публиката:
"Уникално! Заслужава да се гледа!"
„Лукчо“ на Театър „Ателие 313“ – София, реж. Ваня Борисова : за мен СПЕКТАКЪЛЪТ! Въображение, ентусиазъм, майсторство – всичко има в този спектакъл, който горещо препоръчвам на всеки, все още негледал го. „Лукчо“ на Джани Родари е само повод, за да се разиграе на сцената една истинска естетическа вакханалия – питането е уж за героите, а всъщност е за възможността на революциите. Признавам си, че докато гледах, в главата ми непрестанно се въртяха театрите балагани в някогашна Русия, от които, между другото, много е черпел Майерхолд – карнавално, празнично, неудържимо. Истинска феерия, в която само мъничкият Красимир Мичев внася дисонанс – винаги е рисковано, когато деца се качват на сцената. В този случай е абсолютно настоятелно с момчето да се работи още и още.", kultura.bg
Спектакълът е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата.
Разпространението на спектакъла е част от проект "Театър. Лаборатория. Ателие", финансиран от Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации на Национален фонд "Култура".